تبلیغات
.:: ShirazAx.IR ::. - عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

امروز:

   

ناصرالدین شاه در میان سالی

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

ناصرالدین شاه چهارمین پادشاه سلسله قاجار نزدیك نیم قرن از تاریخ 14 شوال 1264ق تا 17 ذی‌القعده 1313ق در ایران سلطنت كرد،

ناصرالدین شاه در حال آرایش

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

ناصرالدین شاه یکبار در سال ۱۲۶۸ هجری قمری توسط گروهی از تابعین شیخ علی ترشیزی از جمله علمای بابی مورد سوء قصد قرار گرفت.

ناصرالدین شاه در تفرج

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

مورخان یکی از دلایل نارضایتی عمومی از شاه قاجار را امتیازات فراوانی می‌دانند که وی به خارجی ها پیش کش می کرد؛ از جمله وی در سال ۱۲۶۹(۱۳۰۹) طی قراردادی مالکیت صنعت تنباکو را به جرالد تالبوت انگلیسی واگذار کرد.

ناصرالدین شاه در اروپا

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

یکی دیگر از دلایل نارضایتی از او سفرهای پر خرج وی به اروپا بود که مخارج آن معمولا از امتیزاتی که وی به اروپائیان می داد تامین می شد؛ او نخستین بار در ۱۲۵۲ هجری شمسی و بعداً دوباره در ۱۲۵۷ و برای آخرین بار در ۱۲۶۸ (که در آن بازدیدی کامل از ناوگان جنگی بریتانیا کرد) به اروپا سفر کرد.

پرتره ناصرالدین شاه قاجار

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

می گویند سیستم پستی، حمل و نقل قطار، و انتشار روزنامه و بانک شاهنشاهی ایران از جمله سوغات سلطان صاحب قران از سفر فرنگ به کشور بود.

ناصرالدین و ملازمان شاهی

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

یکی دیگر از سوغات های شاه به ایران دوربین عکاسی بود؛ شاه در سفر فرنگ با این وسیله جدید آشنا و به آن علاقمند شد.

عکاسی شاه از اندرونی

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

یکی از تفریحات اواخر عمر شاه مقتول، عکاسی از اندرونی خود بود. تعداد زیادی عکس در همین زمان توسط وی گرفته شده است.

میرزای کرمانی قاتل شاه

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

میرزا از هوادارن سید جمال بود. شغل او فروش اجناس و منسوجات به خانواده‌های اشراف و دربار بود و در برخی از داد و ستدها از همین رو متضرر شده بود و مشتریانش زیر وعده خود زده و مبلغ توافق شده را به او نپرداخته بودند. دولت آبادی، یکی از ناظران، لحظه ترور شاه را چنین روایت می کند: «در مدرسه نشستیم و منتظر رفتن شاه شدیم که یک دفعه دیدیم در‌ها را می‌بندند و می‌گویند شاه را تیر زده‌اند. چون تا یک اندازه احتمال صدور این امر را از میرزا رضا می‌دادیم، رفتیم دم منزل او که استعلامی کنیم. شخصی فراش آنجا ایستاده گفت آقایان زود بروید و در اینجا نمانید که برایتان خطر دارد. باری فورا از دور سلامی به حضرت عبدالعظیم داده و روانه شهر شدیم. دربین راه کالسکه شاهی را دیدیم که با سوار زیادی به شهر می‌آورند. به فاصله پانصد قدم میرزا رضا را در درشکه سوار کرده متجاوز از پانصد نفر سوار اطراف او را گرفته می‌آوردند به شهر و میرزا رضا با ‌‌نهایت قوت قلب و یک اطمینانی که از جبهه بیگناهان مشهود می‌شد به اطراف خود می‌نگریست و نظاره مردم می‌کرد.»

مراسم تشییع شاه قاجار

عکسهای کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار

گفته می‌شود اسلحه استفاده شده برای ترور وی بسیار کهنه و فرسوده بوده که اگر شاه پالتوی ضخیم‌تر پوشیده بود یا از فاصله‌ای دورتر به وی شلیک شده بود او از این سو قصد جان سالم به در می‌برد. گفته شده‌است که آخرین شاه در آخرین لحظات گفته:«من بر شما جور دیگری حکومت خواهم کرد اگر زنده بمانم ».